HUSQVARNA 455 RANCHER CHAINSAW W/ 20" BAR
- Product Code: 970613250
- Availability: In Stock
| Electric information | |
|---|---|
| Power/fuel type | Gasoline |
| Vibration | |
|---|---|
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 6.9 m/s² |
| Sound and noise | |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear (LpA) | 107 dB(A) |
| Sound power level, measured | 114 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Equipment | |
|---|---|
| Sprocket type | Spur 7 |
| Emission | |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 893 g/kWh |
| Dimensions | |
|---|---|
| Weight (excl. cutting equipment) | 13.2 lbs |
| Drive system | |
|---|---|
| Weight (excl. cutting equipment) | 13.2 lbs |
| Engine | |
|---|---|
| Power/fuel type | Gasoline |
| Product data | |
|---|---|
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |
| Lubricant | |
|---|---|
| Lubricant type (Engine) | Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1 |
-
$808.49
- Ex Tax: $769.99

