HUSQVARNA 130 CHAINSAW W/16" BAR 38CC
- Product Code: 967108411
- Availability: In Stock
| Electric information | |
|---|---|
| Power/fuel type | Gasoline |
| Vibration | |
|---|---|
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 5.5 m/s² |
| Equipment | |
|---|---|
| Nose type | Sprocket nose |
| Sprocket type | Spur 6 |
| Sound and noise | |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear (LpA) | 102 dB(A) |
| Sound power level, measured | 113 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 116 dB(A) |
| Capacity | |
|---|---|
| Chain speed at max power | 55 fts |
| Emission | |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 804 g/kWh |
| Dimensions | |
|---|---|
| Weight (excl. cutting equipment) | 10.36 lbs |
| Drive system | |
|---|---|
| Weight (excl. cutting equipment) | 10.36 lbs |
| Overall dimensions | |
|---|---|
| GTIN-13/EAN | 7391736254298 |
| Engine | |
|---|---|
| Spark Plug | NGK BPMR7A |
| Product data | |
|---|---|
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |
| Lubricant | |
|---|---|
| Lubricant type (Engine) | Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1 |
-
$409.49
- Ex Tax: $389.99

