Husqvarna 110iL FLXi with Trimmer Attachment (battery and charger included)
- Product Code: 970531208
- Availability: In Stock
| Vibration | |
|---|---|
| Equivalent vibration level (ahv, eq) right handle | 1.05 m/s² |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 1.05 m/s² |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) left handle | 1.36 m/s² |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) front handle | 1.36 m/s² |
| Sound and noise | |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear (LpA) | 73.4 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 92 dB(A) |
| Transmission | |
|---|---|
| Drive gear angle | 20 ° |
| Cutting System | |
|---|---|
| Cutting width | 11.8 in |
| Dimensions | |
|---|---|
| Weight (excl. battery) | 7.05 lbs |
| Cutting deck | |
|---|---|
| Cutting width | 11.8 in |
| Electric information | |
|---|---|
| Power/fuel type | Battery |
| Control | |
|---|---|
| Connectivity | Not applicable |
| Equipment | |
|---|---|
| Battery | BLi10, 36V / 2,0Ah |
| Capacity | |
|---|---|
| Cutting width | 11.8 in |
| Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Overall dimensions | |
|---|---|
| Product size length | 65.7 in |
| Product data | |
|---|---|
| Description | US, Kit incl BLi10 & C80 |
| Engine | |
|---|---|
| Motor type |
PMDC (2 brushed) |
-
$367.49
- Ex Tax: $349.99

