130C TRIMMER CURVED SHAFT TRIMMER 28CC
- Product Code: 970514305
- Availability: In Stock
| Vibration | |
|---|---|
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 5.65 m/s² |
| Sound and noise | |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear (LpA) | 97 dB(A) |
| Transmission | |
|---|---|
| Gear ratio | 1 |
| Emission | |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO average) EPA | 70.32 g/kWh |
| Dimensions | |
|---|---|
| Tube length | 50.315 in |
| Product size length | 60 in |
| Cutting System | |
|---|---|
| Cutting width | 17 in |
| Lubricant | |
|---|---|
| Lubricant type (Engine) | Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1 |
| Cutting deck | |
|---|---|
| Cutting width | 17 in |
| Electric information | |
|---|---|
| Power/fuel type | Gasoline |
| Control | |
|---|---|
| Connectivity | Not applicable |
| Equipment | |
|---|---|
| Handle type | Loop |
| Capacity | |
|---|---|
| Cutting width | 17 in |
| Overall dimensions | |
|---|---|
| Product size length | 60 in |
| Engine | |
|---|---|
| Power Source | Petrol |
| Product data | |
|---|---|
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |
-
$293.99
- Ex Tax: $279.99

