Husqvarna 330LK TRIMMER 28CC
- Product Code: 970545002
- Availability: In Stock
| Vibration | |
|---|---|
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 6.12 m/s² |
| Sound and noise | |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear (LpA) | 96.1 dB(A) |
| Emission | |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO average) EPA | 70.32 g/kWh |
| Dimensions | |
|---|---|
| Product size width | 9.5 in |
| Drive system | |
|---|---|
| Weight (excl. cutting equipment) | 12.85 lbs |
| Cutting System | |
|---|---|
| Cutting width | 20 in |
| Lubricant | |
|---|---|
| Lubricant type (Engine) | Husqvarna 2 stroke or equiv. at 50:1 |
| Cutting deck | |
|---|---|
| Cutting width | 20 in |
| Electric information | |
|---|---|
| Power/fuel type | Gasoline |
| Control | |
|---|---|
| Connectivity | Not applicable |
| Equipment | |
|---|---|
| Handle type | Adjustable D |
| Capacity | |
|---|---|
| Cutting width | 20 in |
| Overall dimensions | |
|---|---|
| Product size width | 9.5 in |
| Engine | |
|---|---|
| Power Source | Petrol |
| Product data | |
|---|---|
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |
-
$419.99
- Ex Tax: $399.99

